וילונות - לנצ'יאנו עיצוב וילונות - איך מנקים וילונות?

איך מנקים וילונות?

וילונות תורמים למראה המעוצב של הבית ומוסיפים נופך קסום לכל חלל. נבחרת הוילונות מגוונת להפליא ועשירה בדגמים מעניינים ויצירתיים בשלל צבעים, דוגמאות ואלמנטים, כך שכל מה שעליכם לעשות זה רק לבחור את סוג הוילון המועדף ולהתקין אותו בדרך מקצועית כך שישרת אתכם בנאמנות וישדרג את החלל.
היות ווילונות באים במגע גם עם החלל החיצוני, הם סובלים מנזקי שמש, מים ולחות ומזהמים שונים ועשויים להתלכלך והלכלוך פוגע באסתטיקה שלהם. וילונות יכולים להתלכלך גם בבית עצמו מאבק, עובש, שערות של חיות מחמד. חשוב לשמור על ניקיון הוילונות במיוחד על דגמים שקופים או בהירים מאוד.
קיימות מספר שיטות לעשות זאת כדי ליהנות מהמראה של וילון יפה ונקי לאורך זמן. 

ניקוי וילונות בשיטת עשה זאת בעצמך – ממה צריך להיזהר?

ניתן לנקות באופן עצמאי את הוילונות כאשר בשלב ראשון חשוב להסיר אותם מוו התלייה ולהפריד מהם קליפסים, חבקים ואביזרים שונים. בשלב השני יש לנער היטב את האבק. במידה ושואב האבק מתאים לכך, אפשר לשאוב אבק גם באמצעותו כשיש שואבי אבק המגיעים מצוידים באבזור הרלבנטי ובעוצמה נמוכה יחסית ושימוש בשואב אבק יכול להתאים גם לתריסים ונציאנים בדגש על יניקה עדינה כדי לא לשאוב את הבד לזרבובית ולפגוע בו. 

אפשר להשרות את הוילונות במים קרים ולשטוף בעדינות תלוי בסוג הבד כאשר קיימים תכשירי ניקיון המותאמים לסוגי בדים שונים. ברוב המקרים לא מומלץ לשטוף במכונת הכביסה אלא לסיבוב קצר בלבד (שהוילון לא יתכווץ). שטיפה ידנית אף היא צריכה להיעשות בעדינות, להימנע משפשופים מיותרים וסביבה שיכולה ללכלך את המוצר. כנ"ל לגבי השימוש במייבש, צריך לפעול בהתאם להוראות שכתובות בתווית של המוצר (כולל התייחסות לבטנה), ואם הוילון מתאים לייבוש במייבש לרוב מדובר בעצימות נמוכה ולזמן קצר. לרוב ההמלצה תהיה לנער בעדינות את הוילון כדי למנוע הצטמקות שלו וניעור הטיפות. גיהוץ אף הוא תורם לניקיון הוילון כל עוד הוא לח, אך חשוב למתוח את הבד בעדינות או לפרוש אותו בדרך שתאפשר גיהוץ חלק ומוקפד. לפני שתולי בחזרה את הוילונות כדאי לנקות היטב גם את סביבתו – הקרניז, החבקים ולייבשם היטב שלא ירטיבו מחדש את הוילון.

וילונות נקיים הם תוצאה של עבודה מקצועית

שימו לב שיש הבדל מהותי בין ניקיון עצמאי של הוילונות לניקוי וילונות במפעל באמצעות ניקוי יבש. כאשר מנקים את הוילון בבית במו ידיכם קשה יותר להצליח במשימה וטעות קטנה עשויה להוביל לבלגן שלם ולעיתים לנזק בלתי הפיך  - למשל, התכווצות חלק מהוילון כך שהוא לא ייראה ישר ואטרקטיבי כבעבר. קשה גם להשיג תכשירים ביתיים טובים לניקיון יסודי ובבית אין את המכשור המקצועי שיש במפעל המתמחה בנושא. קחו בחשבון שיש גם וילונות שמלכתחילה מצוין עליהם שההמלצה היא לנקות אותם בניקוי יבש כך שלא שווה לקחת סיכון.

בעת ניקוי וילונות מבצעים ניקיון יסודי ושומרים היטב על הוילונות תוך הימנעות ממתיחות והתכווצות ומשתמשים בתכשירים עוצמתיים המותאמים לסוג הבד והטיפול המקצועי והמסור יכול להאריך את חיי המוצר.

זכרו  שניקיון עצמאי של וילונות יכול להיות פרויקט מורכב ושליחתו לניקוי יבש אצל אנשי מקצוע חוסכת זמן ואת המטלה במיוחד כאשר מדובר במספר וילונות המקשטים את הבית וכשיש גם שירות של איסוף הוילונות מבית הלקוח ומשלוח חזרה אליו. בדקו עם החברה המקצועית שהיא אכן מטפלת בכל סוגי הוילונות – רומיים, קפלים, גלילה וכדומה וכדאי להתרשם גם מתמונות של לפני ואחרי או לשוחח עם לקוחות ממליצים.